20.06.2024
 
ח"כ מירי רגב: "אם תחליטו על קמפיין נגד שר התחבורה - אני איתכם"

 

 

שירות חדשות תיירות

 

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ מירי רגב, המשיכה לדון היום בתלונותיהם של תושבים המתגוררים סמוך לנתב"ג, הסובלים מהתגברות רעש המטוסים הנוחתים וממריאים בשבועות האחרונים (הערים והיישובים חולון, ראשון לציון, תל אביב, מודיעין, אור יהודה וכוכב יאיר כמו גם בארות יצחק וראש העין).

בדיון התברר כי רשות שדות התעופה פעלה, לכאורה שלא בסמכות, לשנות תמ"א קיימת המסדירה את תכנית הפעולה של נתב"ג וכך אפשרה המראות ונחיתות בשעת הלילה ובהיקפים שלא היו קיימים בעבר. התמ"א קבעה כי נחיתות במסלול הצפוני יהיו רק בשעות עומס, עד 40% מהיקף הנחיתות ורק מטוסים שלהם לא יותר משלושה מטוסים. בפועל כמויות הטיסות גדולות יותר ולא רק בשעות עומס. בנוסף הגישה רשות שדות התעופה בקשה לשימוש חורג ולהנחתה של מטוסים בעלי ארבעה מנועים. הבקשה צריכה להגיע למועצה הארצית לתכנון ובניה.

בדיון התברר גם כי רשות שדות התעופה אינה מכבדת סיכום בבית משפט לפיו מטוסים לא ימריאו בין השעות 0140 - 0555 (חלון לילה) בפועל המטוסים ממריאים בחלון הלילה. ראש הער חולון, מוטי ששון, כי הם רואים זאת כביזיון בית משפט ויינקטו צעדים בהתאם.

בדיון התברר גם כי בפועל ישנם אזורים שכבר סובלים מבעיות אקוסטיות קשות. ד"ר סטליאן גלברג, מהמשרד להגנת הסביבה, אמר כי בבארות יצחק מוסדות חינוך כבר הונחו לבצע מיגון אקוסטית ובתל אביב יש אזורים שבהם יש חשיפה ליותר מ-60 דציבל ושם יהיה צורך במיגון אקוסטי. עוד התברר בדיון כי משרד הפנים המפעיל הן וועדה מקצועית והן וועדה ציבורית לעניין רעש המטוסים, לא טרח להזמין את ראשי הערים הנוגעים בדבר.

מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, טען בתוקף כי משרדו פועל כחוק. הוא הסביר כי חלופות כמו נבטים נבדקו אך נקבע שאי אפשר לנהל שדה תעופה צבאי במקביל לאזרחי. עוד אמר כי נבדקת כעת חלופת הקמת נמל תעופה ברמת דוד.

ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה, סיכמה את הדיון ואמרה: "כולם נרדמו אבל האזרחים שלנו ערים בלילה". עוד קבעה כי "משרד התחבורה לא מתעניין באזרחי המדינה". היא ביקשה בסיכום:

  1. לקבל את חוות הדעת המשפטית המאפשרת טיסות בלילה בניגוד ל"חלון הלילה" שנקבע.

  2. כי בינת שוורץ, מנהלת מנהל התכנון תסביר כיצד רשות שדות התעופה פועלת בניגוד לתמ"א המקורית. ח"כ רגב ביקשה כי גם שר הפנים ישיב על עניין זה.

  3. כי משרד הפנים יסביר מדוע ראשי ערים לא הוזמנו לוועדה המקצועית העוסקת בנזקי רעש המטוסים.

  4. כי ייבחן נושא פיצוי ומיגון אקוסטי של תושבים הנפגעים מהרעש וכי המשרד להגנת הסביבה יקבע אלו אזורים נפגעים.

 

 

18/06/2014