14.06.2024
 
מלונאי אילת: "קריסה טוטלית של מלונות כתוצאה ממחסור בכוח אדם"

 

 

 

שירות חדשות תיירות

 

מלונאי אילת פנו במכתב לשר התיירות בנושא משבר כוח האדם בעיר, שעלול לדבריהם "להוביל לקריסה טוטאלית של מלונות אילת".

במכתב הם מתייחסים ל"מדיניות ממשלה לא עקבית לאורך השנים (בכל פעם שמתחלפת הממשלה משתנה המדיניות) ולהיעדר ניסיון אמיתי להתמודד עם הבעיה לטווח ארוך".  המלונאים מזהירים, שידרשו תקציבים אדירים לתיקון הנזק, שיגרם כתוצאה מהמשבר הכלכלי שיפקוד את העיר. המלונאים מבקשים לקדם את הרעיון, שמובל ממש עכשיו ע"י חלק ממשרדי הממשלה להעסקת עובדים מירדן.

 

 

להלן נוסח המכתב: 

לכבוד
ד"ר עוזי לנדאו

שר התיירות

 

כבוד השר,

 

הנדון: משבר כוח האדם באילת

 

נשיא התאחדות המלונות, מר אלי גונן, במכתבו אליך מתאריך 27 באפריל השנה, סיכם את בעיית מצוקת כוח האדם באילת, ההולכת וגוברת ככל שקרבה עונת הקיץ ואחריה חגי תשרי. המצוקה הזו עלולה להוביל לקריסה טוטאלית של המלונאות באילת, ואיתה כל תעשיית התיירות בעיר.

לאורך 20 השנים האחרונות אלתרו ממשלות ישראל פתרונות זמניים, אלא שכל ממשלה שינתה את כללי המשחק שנקבעו ע"י קודמתה. עם זאת, המוטו נשאר זהה: הימנעות מקבלת החלטות אמיצה בנוגע לאילת, העשויות להביא לפתרון ארוך טווח לבעיה.

מצוקת כוח האדם במקצועות הניקיון והחדרנות, קיימת לא רק בישראל, אלא בכל מדינות המערב. כמעט בכל מדינה מערבית עוסקים  במקצועות  אלה מהגרים. ישראל לא שונה. היו ממשלות שהכירו בכך, והקצו לאילת מכסות להעסקת עובדים זרים. אלא שבעקבותיהן באו ממשלות שביטלו את המכסות, ואימצו חלופות כמו: "מבצע עובדה" שנועד לתמרץ עובדים ישראלים לבוא לאילת (מבצע שנכשל כישלון טוטאלי). ממשלות אח"כ אפשרו, ואפילו עודדו, את העסקת הפליטים/מהגרי עבודה/מסתננים במלונות אילת. לעומת זאת, הממשלה הנוכחית עושה כל מאמץ להיפטר מהם, תוך התעלמות מוחלטת מהחלל שהם ישאירו במלונות. בקיצור: כל מספר שנים משתנה מדיניות הממשלה. אין עקביות ואין ניסיון אמיתי להתמודד עם הבעיה ולטווח ארוך.

באילת מתגוררים בין 50,000-60,000 תושבים (תלוי מי סופר: העירייה, או הלמ"ס), מתוכם מועסקים בממוצע בין 7,000-9,000 איש ואישה ישירות במלונאות. ידוע שעל כל מועסק במלונאות יש לפחות עוד שניים המועסקים בענפים סמוכים, נלווים וספקים למלונאות. במילים אחרות, כ-90% מכוח העבודה הזמין באילת, מועסק בתיירות. ברור לכל, שמשבר במלונאות האילתית יגרור אחריו קריסה כלכלית של העיר. הגיעה העת שקובעי המדיניות אצלנו, יבינו שאם לא יימצא בהקדם פתרון למצוקת כוח האדם, יידרשו תקציבים אדירים לתיקון הנזקים שייגרמו מהמשבר הכלכלי שיפקוד את העיר.

הרעיון שאנו מקדמים כיום להעסקת עובדים ירדנים הוא יחסית פשוט, זמין, עלותו נמוכה וכל הצדדים יכולים רק ליהנות ממנו. הירדנים מעוניינים בעבודה במלונות אילת בגלל גובה השכר המוצע, המלונאים האילתים ופרנסי העיר מעוניינים, כי יימצא פיתרון אלגנטי לבעיות שמהגרי העבודה יוצרים בעיר, משרד החוץ מעוניין מטעמים דיפלומטיים. רק משרד הכלכלה, שבהצהרה הנראית תלושה מהמציאות, מתנגד לרעיון בשל הסכנה שהירדנים יתפסו מקומות עבודה של ישראלים. הזוי, שכן  אם היו עובדים ישראלים בנמצא, לא היינו מחפשים ירדנים!

גם אם נתאמץ, יהיה קשה למצוא פגמים ברעיון שכולם (למעט משרד הכלכלה) מברכים עליו. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה את התגייסותך האישית לקדם אותו ע"י הגשה, בהקדם, של "הצעת המחליטים" לממשלה, לדאוג לאישורה ואח"כ ליישומה.

 

על המכתב חתום חיים סלמי, יו"ר התאחדות מלונות אילת.

 

 

 

 

18/06/2014