21.06.2024
 
ועדת הכספים אישרה מחדש את מפת אזורי העדיפות לתיירות

 

 

שירות חדשות תיירות

 

ועדת הכספים האריכה הבוקר את תוקפו של צו לעידוד השקעות הון בתחום התיירות, עד לסוף שנת 2015. הצו קובע מפת אזורי עדיפות לאומית להשקעות במיזמי תיירות והוא מאריך את המצב הקיים, שאושר בצו קודם עוד ב-2011 ונועד להגביר את התיירות מחו"ל עד ליעד של 5 מיליון תיירים ב-2015. מדובר במענק של 20% על השקעה במיזם תיירותי ומי שמקבל את המענק, מקבל גם שנתיים פטור ממס. חברי הוועדה אישרו את הצו פה-אחד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הביע את תמיכתו בצו ואמר ש"התיירות מחו"ל היא מנוע צמיחה כלכלי חשוב, שיש בו כדי לחזק משמעותית דווקא אזורי פריפריה שכה זקוקים לדחיפה. להבדיל ממפת אזורי עדיפות לאומית כללית, כאן השיקולים הם כלכליים - תיירותיים לחלוטין".

בהקשר עקיף, הביע סלומינסקי, את שאיפתו, שבעתיד יכללו בצו מעין זה גם אזורי יהודה ושומרון. "מתנהל דיון בנפרד על אזור שלם שלא מופיע במפה: יהודה ושומרון, שגם שם יש עניין תיירותי". בעקבות הדברים, התפתח ויכוח ועלתה טענה, כי לא ניתן להכליל את יהודה ושומרון בצו, מכיוון שלא חל בהם החוק הישראלי. בעקבות הדברים, הדגיש סלומינסקי, כי "כוונתו היתה רק לשם גילוי נאות".

מנכ"ל משרד התיירות, נועז בר ניר, הסביר את בקשת ההארכה: "הצו נועד לקביעת אזורי עדיפות לאומית לבניית מלונות ואטרקציות תיירותיות עד סוף 2015. המפה האחרונה נקבעה ב- 2011, אז הוספנו למפה את אילת, את הגליל התחתון ואת ים המלח. המפה מתבססת על צרכיי התיירות, בעיקר תיירות חוץ; איפה יש פוטנציאל לבניית מלונות ומיזמים תיירותיים בשנים הקרובות, איפה יש קרקעות פנויות וכד'. המטרה, עידוד התיירות והתעסוקה בפריפריה, כיוון שהתיירות ברובה מרוכזת בפריפריה; ירושלים, נצרת, טבריה, אזורי הנגב והגליל".

בתגובה לדברי ראש עיריית אילת שנכח בדיון, הסביר בר ניר ש"יש הבדלים בהתייחסות לתיירות חוץ ותיירות פנים וכך למשל, ירושלים עיר תיירות החוץ מספר 1 ואילת עיר תיירות הפנים מספר 1. המפה המופיעה בצו מבוססת על עדיפות פנימית שלנו, בהתאם לצרכים התיירותיים. בהיבט של תיירות חוץ, המיצוב שלנו בחו"ל הוא בעיקר סביב המקומות הקדושים. המיצוב או המוצר העיקרי שלנו זה ירושלים כמרכז קדוש וכן אתרים קדושים נוספים ואנחנו מתאימים את ההיצע לביקושים. לכן למשל, בעיר כמו תל-אביב אין עידוד, כי היא לא יעד בהיבט של המיצוב שלנו בחו"ל. האזורים העיקריים הם ירושלים, נצרת, סובב כנרת. ב- 2011 הרחבנו את המפה והוספנו את הגליל התחתון, את בית שאן ועמק המעיינות לסובב כנרת".

עוד ציין בר ניר, ש"הצו נועד להתמודד עם בעיה ייחודית לישראל; כל הזמן יש אירועים ביטחוניים, שאין במדינות אחרות, שגורמים לירידה בתיירות והחוק נועד לתת מענה לבעיה הזאת. בנינו תכנית אסטרטגית ל-5 מיליון תיירים בחמש שנים מ-2011 וכיום, באמצע 2013, אנחנו עומדים על 3.5 מיליון. דוגמה להצלחת המפה היא העיר נצרת, שהכפילה בשנים האחרונות את מספר חדרי האירוח. כמובן, יש עוד הרבה מה להשקיע בכל הארץ".

ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) תהה "האם לא נכון לקבוע קידום נושאים במקום לקבוע מפה של אזורים. למשל, ניתן לקבוע, שעכשיו מקדמים תיירות הקשורה בעולם הנצרות ובהתאם בוחרים את המקומות הרלוונטיים, במקום להתחייב מראש על אזורים".

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) הגיבה לדברי יו"ר הוועדה סלומינסקי, בעניין הצורך להכניס את יהודה ושומרון למפה העדיפות: "בשביל לכלול את יהודה ושומרון במפת אזורי העדיפות, צריך לספח אותם קודם. החוק הישראלי לא יכול לחול על אזורים כבושים. אם אתה רוצה, תספח, גם את התושבים ואז תעשה מה שאתה רוצה".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחקי הלוי, שנכח בדיון, דיבר בחשיבות אישורו של הצו וניצל את ההזדמנות להביע בפני חברי ועדת הכספים, את עניין הפטור ממע"מ הקיים בעירו: "עד לפני שנה וחצי החוק לא כלל את העיר אילת ומאז שהוא תוקן אנחנו רואים תנועה ערה של יזמים, בעיקר בתחומי בתי המלון. אם כי בימים האחרונים אנחנו רואים האטה בגלל החשש מהגזרה של ביטול המע"מ, אך אם זו תרד מסדר היום, אין ספק שהמגמה הזו תמשיך ויזמים רבים יוסיפו לבוא. בחוק הזה יש תרומה רבה".

30/04/2013