09.04.2020
 
פינת ההמלצות: אם אין אני לי - נילי

 

אם אין אני לי - נילי...
סגר, בידוד, שעמום, איך להעביר את הזמן? צריך עצה? נילי - תני לימאת נילי ארנועם

בימי קורונה אלה כל הטיסות מבוטלות, גם אני מבוטלת ומובטלת ויתכן שגם אתם...
לכשיסתיים ההסגר, כשהקורונה תחלוף והפורענויות שבאו בעקבותיה, נצא שוב לחרוש את העולם, בכוחות מחודשים ובגעגועים. כשאתם תקועים בבית, זה לא סוף העולם. העולם בתוך ביתכם. העולם בכף ידכם, על צג המחשב והטלפון. בלי לצאת מהבית, מהכורסא ואפשר גם מהמיטה מתחת לשמיכה החמה, תוכלו לנצל את החופשה הכפויה כדי לשוטט בעולם, באטרקציות התיירות השונות, והכל - תודות לאינטרנט, לפייסבוק, ליו-טיוב, לרשות החברתיות ועוד ועד קישורים שמעמידים לרשותנו אמצעי התקשורת הקיימים. יש לכם פנאי, זה בחינם ,בלי מזוודות ושום מאמץ . אז צאו לדרך, בכייף - ומאחלת לכם הנאה.


מצפון תיפתח הרעה - צפון איטליה - אזור האגמים והדולומיטים

כמחווה לאיטליה הנמצאת עתה בכותרות העיתונים והתשדירים, בנסיבות כה עצובות וכמחווה למשפחות, הורים וילדים התקועים פה בבתים, או למבוגרים לבד, נצא לטיול וירטואלי בצפון איטליה. טיול שעשוי להיות הכנה לטיול עתידי בזמנים יותר טובים. טיול פיצוי.
מצפון תיפתח הרעה - כך אומר משפט ידוע וכך גם קורה באיטליה עתה.. הצפון הוא המוקד לטרגדיה שפקדה את המדינה. מידע רב על טיולים בצפון איטליה ניתן למצוא במדיה האלקטרונית. הקלד ומצא. כתבות וסרטונים שהעלו גורמים מסחריים וגם אנשים פרטיים. קטעים קצרים וארוכים. שפע של מידע יעיל ואמין.
למשל, בהרצאה של כ-50 דקות שנתנה ב"למטייל" שלומית יפת ביאליק ניתן לטייל עם ילדים, באזור שבין ונציה - ברגמו - מילנו, באזור האגמים הידוע, אגם קומו, מג'ורו וגרדה ובעיירות הקטנות והציוריות ןבהרי הדולומיטים, לרגלי הרי האלפים שבגבול שוויץ וצרפת. ההרצאה אמנם משנת 2011 אך העצות טובות גם לעכשיו ובבלוג של הדוברת, ניתן למצוא מידע יותר עדכני. צפון איטליה עשירה באטרקציות תיירותיות. כפרים, עיירות ערים, והרים. אזור לא גדול אך עשיר במראות טבע ונוף המאפשר טיולי כוכב.

https://www.youtube.com/watch?v=YLFGyjVHBRQ


קולטורה בימי קורונה

מי שלא מפנטז שלכשיצא לפנסיה יצא לבקר במוזיאונים - שיקום...
זוהי אשליה שרבים שוגים בה. הבן אדם רוצה, אבל זה לא יוצא. אז עכשיו אין יותר תירוצים.
המוזיאון בא אליך, נכנס אליך הביתה. אין לך ברירה. במקום לרבוץ מול מסך הטלוויזיה ולצפות באותן חדשות בכל הערוצים, שבו מול המסך הקטן וצאו לסיור תרבותי במיטב המוזיאונים והתערוכות המתקיימות ברחבי העולם. בפראדו שבמדריד, בלובר שבפריז, במוזיאון הבריטי שבלונדון, בגלריה הלאומית לאומנות שבוושינגטון, במוזיאון ישראל ובעוד רבים אחרים.
יותר מזה, בימים טרופים אלה המוזיאונים הללו סגורים למבקרים ואילו אתם, מוזמנים. כפי שמודיע האתר של מוזיאון ישראל בירושלים למשל, "המוזיאון סגור, מוזמנים להיכנס! סיורים מרחוק ופעילויות נוספות באתר המוזיאון"
איזו פריבילגיה. תחשבו על זה. המוזיאונים סגורים, אבל אתם משוטטים בפנים.
להלן רשימת אתרי האינטרנט של המוזיאונים הנ"ל. בזמנכם החופשי, ללא תשלום, בלי כאבי רגלים ופקחים שנוזפים בכם שווו..שווו... לשתוק. לשמור על השקט. אפילו סנדוויץ אתם יכולים לאכול תוך כדי שיטוט, אפשר לקחת חטיפים לנישנוש וגם להכניס משקאות חמים או קרים.

1. מוזיאון הארכיאולוגיה - אתונה https://www.namuseum.gr/en/collections

2. פראדו - מדריד https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

3. לובר - פריז https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

4. המוזיאון הבריטי - לונדון https://www.britishmuseum.org/collection

5. הגלריה הלאומית לאמנות - וושינגטון https://www.nga.gov/index.html

6. מוזיאון ישראל (בקרוב) - ירושלים https://www.imj.org.il

7. גוגל אומנות ותרבות - https://artsandculture.google.com


אחר כך גם תוכלו לספר לחברה, כאילו הייתם שם ולא בקניות בפריימרק. תחשבו על זה. כדאי.


הודו לה' כי טוב

אז פעם, היו היו היה, היו זמנים אחרים רחוקים, זמנים בהם לקחנו טיסות חילוץ להודו, כדי להתרחק מסיר הלחץ הישראלי אל הנירוונה של הודו. אל השאנטי. הודו היא כמו כוסברה או גוייאבה. יש מי שאוהב את הריח ויש מי שלא מסוגל. יש השבויים בקסם ההודי ויש כאלה שאינם מוכנים שכף רגלם תדרוך על אדמתה. הריח, העוני, המסכנות.

היום, כשאנו בנירוונה שנכפתה עלינו בסגר ובבידוד כולנו יכולים ליהנות מהודו, בלי הריח. לשבת בבית מול המסך הגדול או הקטן, להריח מן המטבח הסמוך את ריח המאפרום, הקוסקוס או הטשולנט . לבלות כמה שעות בהוויה הודית צבעונית וקולנית הבוקעים מן הסרוטונים שברשת ואפילו ליהנות.
אנו מאלה שאוהבים את הכוסברה והגוייאבה. כלומר, את הודו כולה, גם עם הריח. ביקרנו בהודו מספר פעמים בטיולים מאורגנים וגם בנסיבות אישיות כדי לבקר את בני המשפחה שהיה בהודו מספר שנים בשליחות.
אחד הטיולים הטובים ביותר היה בדרום הודו עם איילה גיאוגרפית והמדריכה מורן קושניר.

דרום הודו היא הודו לייט. יותר משכילה פחות ענייה ומראות יותר נעימים ופחות קשים מאשר בהודו הקלאסית. חוויה יותר קלה לבעלי לב חלש. היכנסו לקישור שכאן ותרגישו כאילו אתם שם, איתנו, באותה קבוצה. סרטון מעולה של כ-50 דקות עם מורן. סרטונים סמוכים באותו אתר יאפשרו לך להצטרף לקבוצות נוספות, עם מדריכים אחרים במסלול דומה, שיעשירו לכם את החוויה.

דרום הודו היתה לפני כ-500 שנה שער הכניסה להודו לספינות שהגיעו דרך כיף התקוה הטובה וחזרו לאימפריות של אז עם אוצר של תבלינים ריחניים. צפורן, מוסקט, קינמון, כרכום ועוד.
בעיר קוצ'ין היה ישוב יהודי עתיק מבוסס ומכובד, שיש אומרים עוד מימי המלך שלמה. רובם עלו ארצה לאחר קום המדינה וכיום נותרו שם יהודים בודדים בלבד אבל נותרו שרידים כמו בית כנסת מפואר, בית קברות וחנויות המוכרות פריטי יודאיקה ברובע היהודי. הרבה אטרקציות תיירותיות קיימות בסביבה, מקדשים עוצרי נשימה, ארמונות מפוארים, מטעים עשירי ועוד ועוד סממנים מימי הקלוניאליזם הבריטי.