20.04.2018
 
לידיעת התיירים חובבי האופרה בישראל

 

   

מאת אתי ישיב

 

בית האופרה הישראלית תל אביב, הפך עם השנים להיות אחד מאייקוני התרבות של העיר וכתובת מבוקשת לתיירים הגודשים אותה יותר ויותר.

העונה הנוכחית עוד בעיצומה והאופרה כבר חשפה את תכניתה העשירה והססגונית לעונה הבאה, 2018-2019, שתכלול שבע אופרות מרהיבות מהתקופה הקלאסית ועד המחצית השנייה של המאה ה-20.

תפתח את העונה הפקה חדשה ומרגשת על מציאות כואבת של אהבה נכזבת, באופרה "ורתר", עפ"י רומן מכתבים ידוע של גתה, שהלחין ז'ול מסנה וביים פול אמיל פורני; בעקבותיה תעלה עוד הפקה חדשה ומסקרנת , עם מוזיקה מסחררת בעוצמתה, "סלומה" מאת ריכרד שטראוס, שהיא אחת מיצירות המופת האופראיות, לפי מחזה של אוסקר ויילד. את "סלומה" יביים איתי טוראן ואני כבר מחכה לראות את ריקוד שבעת הצעיפים המפורסם...את הטרגדיה ההיסטורית "נשף המסכות" מאת ג'וזפה ורדי, שבמרכזה סיפור אהבה בלתי אפשרי ורצח מתוך נקמה, יביים הבמאי הפולני מיכאל זנאנייצקי; האופרה המרהיבה ביופיה "טוסקה", מאת ג'קומו פוצ'יני, תועלה בביומו של אלסנדרו טאלבי, שהשתמש בסקיצות שנמצאו בארכיון בית האופרה של רומא, לשחזור ההפקה הראשונה והמקורית משנת 1900; לקראת ציון יום השואה 2019 תועלה לראשונה בישראל האופרה המצמררת "הנוסעת", של המלחין היהודי-רוסי , יליד פולין, מצ'יסלב ויינברג. זהו סיפורן של אסירות מכול העולם, שנשלחו לאושוויץ ומנסות לשמור על אנושיות. הבמאי הבריטי דיוויד פאונטני מביא אל הבמה את "הפלנטה האחרת" עם בליל השפות - פולנית, יידיש, צרפתית, רוסית, גרמנית וצ'כית שדוברו בפי האסירות השונות ואני רק מקווה שהפעם "הנוסעת" אכן תעלה על הבמה, אחרי שלפני שנים אחדות נדחתה הועפעתה המתוכננת; האופרה ההומוריסטית "כך עושות כולן" של וולפגנג אמדאוס מוצרט, על שתי האחיות הנאיביות ושני הגברים המהתלים בהן, תועלה בבימויו של הבמאי הקנדי אטום אגויאן בהפקה מקורית ומסוגננת ותחתום את העונה "סימון בוקנגרה", שודד הים שהפך מושל והורעל למוות, שהולחנה על ידי ג'וזפה ורדי ותבוים גם היא בידי דיוויד פאונטני הבריטי.

בכל ההפקות ייקחו חלק סולנים בינלאומיים רבים, בהם כאלה שזכו כבר לאהבת הקהל המקומי, ואחרים, חדשים, שנזכה לשמוע לראשונה, וכמובן גם הרבה סולנים ישראלים מוכרים ומצוינים.

בסדרות האחרות שלה, תביא האופרה בעונה הקרובה שיאים מרגשים במיוחד. כך אפשר יהיה לראות בסדרת המחול את להקת פינה באוש או את להקת שסה וולץ ואחרים ובסדרות המוזיקה יורחב הרפרטואר, עם קשרים מרתקים בין ז'אנרים וסגנונות מוזיקליים שונים.

 

 

 

 

05/04/2018