13.12.2017
 
מי הקדים את האחים רייט? (הגירסה האירית)

 

 

מאת אוריאל ישיב

 

כולם יודעים שהיו אלה האחים וילבור ואורוויל רייט שהטיסו את המטוס הראשון. זה קרה בשנת 1903, בחולות העיירה קיטי הוק בקרוליינה הצפונית. 12 שניות, גובה של 3 מטרים ומרחק של 39 מטר - שינו את ההיסטוריה של העולם והנציחו את שמם של האחים.

אולם ביקור באירלנד גילה לנו ש-50 שנה קודם לכן, בשנת 1857, הקדים אותם אציל עשיר מהעיר קילקני בשם גודווין מיד סוויפט, הידוע כלורד קאלינגפורד. הוא בנה "מרכבה מעופפת". צורתה, 'כצורת בז הדואה כלפי מטה עם כנפים שצמודות בחלקן לגופו'. וזה תיאורו שלו בזמן רישום הפטנט באנגליה וצרפת: "כצורת סירה, קלה מאד, עם גלגל אחד מלפנים ושניים מאחור. יש לה שתי כנפים קמורות במעט צמודות לצדי הגוף". את הזנב ניתן להרים או להוריד בעזרת חבל. המרכבה נעה קדימה באמצעות "בורג אווירי" המורכב מלפנים ומתברג באוויר בזווית של 45 מעלות ומונע על ידי כננת (וינץ') המחוברת לשלושה גלגלים מופעלים בדיווש. בהמשך התיאור: "המכונה נוסתה אחרי שהונפה לאוויר באמצעות חבל", ליד בית האחוזה שלו בצפון העיר. כדי להוציא את "המטוס" מה"מפעל", היה צורך לפרק את דלת הכניסה.

שאריות הניסוי התעופתי של הלורד קאלינגפורד (מדחף וגלגל), כפי שמוצגות במוזיאון בית Rothe, קילקני

 

המרכבה המעופפת נמשכה על ידי סוסים לעבר גבעה משם אמורה הייתה להמריא. עכשיו חיפש הלורד "טייס" והטיל את תפקיד שפן הניסיונות על אחד ממשרתיו. הממציא עצמו סובב את המדחף ואחרים דחפו את המרכבה. זו התרוממה באוויר ונפלה אחרי מספר שניות. הטייס המסכן שבר אחת מרגליו ובכך הסתיימה האפיזודה התעופתית של הלורד. טוב שזמן לא רב אחר כך הגיעו בטיסה האחים רייט.

יש לומר שחיפוש קדחתני בכל רחבי גוגל מעלה איזכור אחד בודד לסיפור הזה. יש לציין עוד, שבאותה שנה (1857) שבה בנה הלורד קאלינגפורד את מכונתו המעופפת, רשם קצין צי צרפתי בשם פליקס דו טמפל דה לה קרואה פטנט על מכונה מעופפת דומה. ובמקרה שלו - מוקדש לעניין ערך בוויקיפדיה וגם מקום של כבוד בכל כרוניקה של חלוצי-התעופה.

 

 

 

24/09/2017