20.10.2017
 
משרד התיירות והמלונאים מפרנסים יפה את מכוני המחקר

 

 

מאת חגי רוזן

בראיון שפורסם ב-'גלובס' בסוף השבוע האחרון, שר התיירות יריב לוין לא חסך השר את שבטו מהמלונאים בעיקר בנושא יוקר המלונאות. בין השאר מצוטט השר לוין בראיון: "אני לא יודע ואני לא מבין. אני חושב שיש למלונאים בחירה מודעת לשמר מחיר גבוה, מתוך אמירה שאמשיך להפעיל את המלון בחצי מהעלויות והמאמץ, אבל אמשיך לגבות את המחיר שאני גובה. במצב כזה, בוודאי שאי-אפשר להתלונן על תפוסות. הצעתי למלונאים לעשות מאמץ משותף של קמפיין בתקופות הריקות כדי למשוך יותר ישראלים למלונות, אבל התנאי הוא שיהיו מחירים יותר נמוכים ומבצעים אטרקטיביים, אחרת הדבר ללא תכלית".

(המראיין): "לא נראה שהצלחת לשכנע אותם".

"עד עכשיו לא הצלחתי להביא אותם למקום הזה. הם טוענים שאי-אפשר ושהם לא יכולים, אבל אני לא מקבל את זה, בוודאי לא בתקופות של ביקושים נמוכים. יש מקום לייצר דבר כזה ואני חושב שזה הוגן. אני מבין את הצורך להרוויח, אבל המלונות יכולים להרשות לעצמם לפחות שבוע אחד בשנה לעשות מאמץ כללי ולהציע נופש לציבור במחירים הרבה יותר נמוכים. התאכזבתי מאוד שהיוזמה שלי נתקלה בכתף קרה. יש לי הערכה רבה למלונאים, שפועלים בישראל עם האירועים הביטחוניים שמשפיעים דרמטית על הענף, והם עושים עבודה טובה. אבל אני בהחלט חושב שהם רואים המון ברכה. הם מרוויחים כסף, וטוב שהם מרוויחים כסף".

אתמול פירסם 'דה מארקר' מאמר של הכתב נמרוד בוסו, ובו על פי מחקר שנערך על ידי ד"ר יואב קרנר בהזמנת גוף המכונה "הקונגרס החברתי" והתאחדות המלונות, עולה לכאורה ש-Airbnb אחראית להתייקרות דירות קטנות בתל-אביב. על פי המחקר, כניסתה של Airbnb לישראל גרמה לתוספת ממוצעת של 324 ש' לחודש להתייקרות דמי השכירות של דירות קטנות בעיר.

היום פורסם במוסף 'ממון' של 'ידיעות אחרונות' על ידי דני שדה מחקר שהוזמן על ידי משרד התיירות מחברת הייעוץ מרטנס הופמן וכותרתו "לתיירים שבאים לארץ יש הרבה חברים" ולפיו 64% מהתיירים שמגיעים לתל אביב לנים בבתי מלון, בעוד 14% לנים אצל חברים.

אז מה קורה פה? מלחמת מחקרים ומלחמת גירסאות. שני הצדדים פונים לדעת הקהל באמצעות העיתונות.

משרד התיירות מנסה בכל כוחו להוזיל את מחירי הלינה בישראל באמצעות תמיכה ב-OTA's כדוגמת אקספדיה, בוקינג, ולא פחות מטריד ואולי אף יותר מכך מבחינת המלונאים - ב-Airbnb. אז מה עושים? מזמינים מחקרים. כל צד מזמין את מחקר שישרת טוב יותראת מטרותיו.

בשורה התחתונה, בואו נשים דברים על דיוקם. אילמלא ההיצע המשמעותי של דירות בתל-אביב ובמרכז באתר Airbnb ניתן להעריך במידה רבה של וודאות שמחירי המלונות היום היו גבוהים בעשרות אחוזים ממחיריהם בפועל - בעיקר בתקופות בהן הביקוש גבוה (חגים, בחופשות האביב והקיץ). קיים מחסור גדול ומתמשך בחדרי מלון זולים "עממיים" באיזור המרכז - חדרים שיתנו מענה לביקוש הגובר מצד התיירים המגיעים ארצה בטיסות לואו-קוסט. התאחדות המלונות פועלת כגילדה המגינה על חבריה ואין לה עניין בהגדלת ההיצע האלטרנטיבי של אמצעי איכסון.

אם משרד התיירות והממשלה כולה רוצים להוזיל את מחירי המלונות, עליהם להוסיף במהירות חדרי מלון בכמויות גדולות באיזורי הביקוש. במספרים מדובר על כ-5,000 חדרי מלון במטרופולין תל-אביב ועוד 5,000 חדרי מלון באיזור ירושלים. ואלו ההערכות הנמוכות ביותר. לשם כך מייצרים תמריצים משמעותיים למשקיעים לבנות מלונאות זולה ולא מלונאות חמישה כוכבים. מכירת קרקע מדינה במחירים זולים באיזורי ביקוש ובתנאי שיבנו שם מלונות שלושה כוכבים או אכסניות, מתן רשת ביטחון ליזמים שיבנו בתי מלון כאלו מפני ארועים ביטחוניים מתמשכים כדוגמת מבצע "צוק איתן" או אינתיפאדה. תמרוץ עיריות באיזורים הללו להעניק הטבות בארנונה למלונות זולים (Limited Service מה שנקרא), מלונות שלא מהווים מעמסה על התשתיות העירוניות (פחות זבל, פחות חניות). מתן הלוואות מדינה ליזמים שיבנו מלונאת זולה, כך שאפשר יהיה לצאת ממצוקת המימון שנגרמת על ידי הבנקים המסחריים המעדיפים לממן נדל"ן מסחרי או מגורים.

האם זה יקרה? סביר מאוד להניח שלא. כוונותיו של שר התיירות טובות ככל-הנראה, אך פוליטיקאי לא שוכח לעולם שהוא בא למשרדו לתקופה קצובה, והתפקיד הבא כבר מחכה בפתח - שר בכיר יותר בממשלה הנוכחית או בממשלה הבאה. להזכיר, בשני העשורים האחרונים שר תיירות כיהן בממוצע קצת פחות משנה בתפקידו.

והמלונאים? הם מצידם יודעים שהם רק צריכים "לצלוח" את הכהונה הזו בשלום, בבחינת "או שהפריץ ימות או שהכלב ימות". שר חדש, אסטרטגיה חדשה, ובינתיים מה שהיה הוא שיהיה. אולי למעט החברות והגופים שמבצעים את המחקרים הזוכים לעדנה ופרנסה טובה בימים אלו.

 

 

 

 

 

11/09/2017