20.10.2017
 
יוסי פישר מפרגן למנכ"לית המלונאים החדשה

 

מאת יוסי פישר *

 

ברכות חמות לחברי המלונאים לרגל מנויה של עו"ד יהל בן נר לתפקיד מנכ"לית התאחדות המלונות. אני רואה לנכון לברך על מינוי, שחלק מכם אולי מרימים עליו גבה, כולל באתר Tnet.

אני רואה את הדברים אולי קצת אחרת.

בואו נבחן זאת. המלונאים רואים בשנים האחרונות ירידה ושחיקה במעמדם הציבורי ובתדמיתם, אך גם במעמדם כגילדה מקצועית את מול הממשלה ובעיקר משרד התיירות ומשרד האוצר. הבעיות העיקריות של המלונאים בשנים האחרונות כפי שאני מכיר אותן משיחות אין-ספור עם קולגות:

1. התחרות המתגברת בעיקר מצד Airbnb (נכנס תחת הכותרת של כלכלת השיתוף).

2. רגולציה עודפת ומגבילה לבתי מלון העולה כסף רב (כשרות, בטיחות, ביטחון).

3. עלויות ארנונה גבוהות ביותר מצד רשויות מקומיות הראות במלונות "פרה חולבת" ולא ממש תרומה לעיר.

4. תחרות גדולה ולא ממש הוגנת מצד ONLINE TRAVEL AGENCIES.

5. תחרות גוברת לתיירות הפנים מצד התיירות היוצאת (התאחדות המלונות תמכה במוצהר ב"שמיים הפתוחים") וכעת מפנימים המלונאים שהתחרות היא כבר לא אילת מול טבריה או ים המלח, אלא מול יוון, קפריסין, קרואטיה ובולגריה.

אז לאור האתגרים הללו, האם נכון והגיוני להעמיד דווקא מלונאי/ת, מנוסים ככל שיהיו בראשות ההתאחדות, או צמד בתפקיד יו"ר ומנכ"לית, שעיקר עיסוקם הקודמים היו מול גורמי ממשלה שונים ורשויות בנסיון לפתור בעיות רגולציה. בהודעת ההתאחדות על המינוי הודגש ש-"ליהל ניסיון רב בעבודה מול משרדי ממשלה, הכנסת וארגוני צרכנות וכן ניסיון ארוך שנים בתכנון וניהול פרויקטים מורכבים". כל שאני עושה כעת הוא לנסות להסביר לאלו שמרימים גבה שהגדרות התפקיד של מנכ"ל ויו"ר ההתאחדות השתנו דרמטית בשנים האחרונות והשינוי בהגדרות התפקיד נוצר כתוצאה מהשינוי באתגרים המקצועיים הניצבים בדרך.

אז בכל זאת מה כן אולי חסר לצוות המנהלים החיצוניים הללו?

הבנה עמוקה של צרכים של יומיום ולא רק במישור האסטרטגי. כיצד מצליחים לבנות תדמית ואטרקטביות שתמשוך כוחות צעירים לענף? כיצד משכילים לגייס מספיק כוח אדם זוטר כך שיסכימו לעבוד בשכר בסיסי בעבודות משק בית או במלצרות, כולל בשבתות ובחגים. נסו לגייס חדרנים או חדרניות למלונות בתל-אביב, ים המלח ואפילו ירושלים. איזה בחור/ה צעירים לאחר שירות צבאי רוצים ומסכימים לעבוד כ"אקסטרא" בארוע במלון? זו רק דוגמה אחת. יש עוד דוגמאות רבות שהיריעה קצרה מלפרט.

אז לסיכום, אל מול האתגרים שניצבים בפני ההתאחדות יכול להיות שהשינוי הזה נדרש. הזמן יוכיח באם אכן השינוי הזה יהיה לטובה. תוסיפו לכך שדמות נשית נוספת התברגה לצמרת המלונאות וזו היא ברכה גדולה. וגילוי נאות לסיום: למיטב זכרוני - מעולם לא דיברתי או נפגשתי עם רו"ח חייק או עם עו"ד בן נר.

ראש השנה הוא זמן ללבוש דברים חדשים, ולהתחיל דברים חדשים אז ברצוני לאחל לכולם שנה טובה ומוצלחת.

 

 

 

 

 

__________________________________________________________

* מומחה תיירות בינלאומי ובעליה של חברת הייעוץ למלונאות ולתיירות Vision Hospitality & Travel 

 

05/09/2017