20.06.2024
 
הוכרזו חמישה גנים לאומיים ושמורות טבע

 

שירות חדשות תיירות

 

רשות הטבע והגנים הודיעה כי היא מברכת על הקמת והרחבת חמישה גנים לאומיים ושמורות טבע בישראל, שהוכרזו בימים האחרונים על ידי שר האוצר, בהם שמורת טבע קציר, שמורת טבע להב דרום, גן לאומי צבעי מכתש רמון, שמורת טבע הר גיורא וגן לאומי הרי יהודה. השטח הכולל שהוכרז בשמורות וגנים אלו נאמד בכ-2,200 דונם.

בין ההכרזות בולטת במיוחד ההכרזה של גן לאומי צבעי מכתש רמון המרהיב ביופיו בשטח של 1,132 דונם. האזור שימש במשך עשרות שנים שטח כרייה גדול, כאשר רק בתחילת שנות האלפיים הפסיקה לפעול המחצבה האחרונה באזור. בשטח נותרו בורות ענקיים רבים, נוף פצוע ומרחבים שנדרש לשקם, אך יחד עם זאת גם מחשופים שיצרו המכרות ומגלים לעין תופעות גיאולוגיות מרהיבות, מרתקות וייחודיות עם עניין רב לציבור.  

לאור כך, רשות הטבע והגנים, בשיתוף ובמימון מלא של הקרן לשיקום מחצבות, שהינה גורם משמעותי בנושא, יחד עם המועצה המקומית מצפה רמון, פעלו יחדיו בשנים האחרונות תוך השקעת מיליוני שקלים, כדי לשחזר את הנוף במכתש, במטרה להקים גן גיאולוגי לאומי בליבו. בתוך כך בוצע שיקום נופי ואקולוגי מסיבי של מחצבות הכרייה הנטושות באזור, נסללה דרך עבירה לכל כלי רכב, וכיום הוא כבר מהווה נקודת מוצא לטיול בשמורות הטבע של "ארץ המכתשים". עתה עם ההכרזה תמשכנה הקרן לשיקום מחצבות, רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית מצפה רמון לפתח ולהנגיש אותו עוד יותר מבחינת תשתיות ומסלולי טיול לרווחת המטיילים הרבים הצפויים לפקוד אותו.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "רשות הטבע והגנים פועלת באופן שוטף לשמירת ערכי הטבע והמורשת בישראל, שחלקם מצויים בסכנת הכחדה, וכחלק מכך פועלת לקידום הכרזות על שמורות טבע וגנים לאומיים. הכרזות אלו הכרחיות ולמעשה מהוות את האמצעי היעיל ביותר במטרה לשמור על שטחים אלו ועל וערכי הטבע והמורשת הייחודים שבהם, זאת באמצעות פעולות מקצועיות כגון ניטור, מחקר, שיקום, פיקוח, הסברה וחינוך, אותם מבצעים אנשי רשות הטבע והגנים.  

השמורות והגנים הלאומיים הנוספים שהוכרזו הם שמורת הטבע קציר, בשטח של 121 דונם, מזרחית ליישוב קציר, בוואדי ערה ומכוסה ברובה בחורש ים תיכוני צפוף של אלון מצוי, אלת מסטיק, אלה ארץ ישראלית ובר זית בינוני. שמורת הטבע להב דרום בשטח הרחבה בגודל 31.5 דונם בתחום רכס גבעות להב, שניחנה בנוף הצומח של האזור ומהווה חלק מגבול התפוצה הדרומי של דבורנית דינסמור , שמורת טבע הר גיורא וגן לאומי הרי יהודה בשטח של כ-900 דונם שהתווספו והוכרזו כהמשך רציף של שמורת הטבע והגן הלאומי, ויוצרים רצף טבעי של שטח המאופיין בבתי גידול היער, בתות ועוד. 

שמורות הטבע והגנים הלאומיים החדשים פתוחים לקהל הרחב, ללא תשלום. 

 

 

 

 

26/06/2017