20.11.2017
 
הזמנה לוייטנאם

הזמנה לוייטנאם

 

מאת אדריאנה קליין

וייטנאם היא אולי המדינה היפה ביותר בדרום-מזרח אסיה. המראות, הריחות, הטעמים והאנשים יוצרים פסיפס חושני מיוחד במינו. דרום וייטנאם הררית מתונה, והיא מנומרת באגמים ובמפלי מים. דורות של מלחמות עברו על הארץ והעם. הסינים, הצרפתים, האמריקנים - כולם פצעו את וייטנאם. כיום נעלמו הצלקות, והמטייל מגיע למדינה שלווה, מדינה שאינה מפותחת כשכנותיה, וגם זה אחד מקסמיה.

המבנה הגיאוגרפי המיוחד של וייטנאם יוצר בה שני אזורי אקלים. בצפון המדינה שורר אקלים סוב-טרופי, המאופיין בחורף ממוזג. בדרום המדינה שורר אקלים טרופי, חם ולח. כמות המשקעים השנתית הממוצעת נעה בין 1,500 ל-2,000 מילימטרים, ומרביתם יורדים בעונת הגשמים שבין מאי לאוקטובר. יחד עם זאת המדינה מאוד מגוונת מבחינת אקלים ובכל נקודת זמן בחודשי השנה יהיו אזורים גשומים ואזורי שטופי שמש ולכן אין עונה עדיפה לביקור על האחרת.

האביב כבר ממש בפתח, ואין זמן טוב מזה כדי לבקר בצפון וייטנאם, מזג אויר נפלא בעיקר בצפון וייטנאם. היא תקופה נפלאה לטיולים בצפון ויטנאם, אזור משופע ברכסי ההרים שמצפון לדלתת הנהר האדום, בואכה גבול סין ולאוס, מתגוררים כשבעים עמים ושבטים הרריים, המקיימים עד היום את אורחות חייהם ברוח המסורות השונות. בני כל עם ושבט לבושים בבגדים צבעוניים המיוחדים להם, ובימי השוק הם מפגינים באלפיהם את מיטב מחלצותיהם, שצבעוניותן מסמאת את העין. לבד מעושר אנושי זה, הנוף שבו חיים עמי ההרים של וייטנאם הוא דרמטי ומיוחד: עמקים צרים, טרסות חקלאיות שהוכשרו על מדרונות תלולים, מעברי הרים מפותלים, נהרות צלולים ויערות מעורבים של במבו עם עצי מחט.


עד מלחמת העולם השנייה היו וייטנאם, קמבודיה ולאוס חלק מקולוניה צרפתית שכונתה הודו-סין. במהלך מלחמת העולם השנייה נכבשה הודו-סין על-ידי יפן. בזמן הכיבוש היפני התארגנה מחתרת קומוניסטית בראשות הו-צ'י-מין, שהכריז עם סיום המלחמה על הקמת רפובליקת וייטנאם ובירתה האנוי. כשיפן הובסה, חזרה השליטה על הודו-סין לידי צרפת.
הו-צ'י-מין התנגד לשלטון הצרפתי, ובשנת 1950 החל מאבק בין הצרפתים לבין השלטון הקומוניסטי, בראשות הו-צ'י-מין, תחת השפעה חזקה של ברית המועצות.
בסוף שנות ה-50 החלה מעורבות של ארה"ב בוייטנאם. מעורבות זו הלכה וגברה במהלך שנות ה - 60. מ - 1965 הפכה מלחמת ויאטנם למאבק כולל בין צפון וייטנאם והוייטקונג לבין האמריקאים. עם סיומה של המלחמה השתלטה צפון וייטנאם על דרום וייטנאם. ב-30 באפריל 1975 נכבשה סייגון והסתיימה השתלטותה של צפון ויאטנם על הדרום. ב-2 ביולי 1976, המדינה אוחדה רשמית.

הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בוייטנאם היא הוייטנאמים, המהווים כ-90 אחוזים מאוכלוסייתה. הקבוצה האתנית השנייה בגודלה היא הסינים, המרוכזים בעיקר בצפון המדינה, והמהווים כארבעה אחוזים מתושביה. בנוסף להם חיים בסין בני מיעוטים שונים, ובהם תאים וקמרים. וייטנאם היא ארץ כפרית מובהקת, ורק כ-21 אחוזים מתושביה מתגוררים בערים.

כ-55 אחוזים מהאוכלוסיה הם בודהיסטים, כשבעה אחוזים נוצרים קתולים, והשאר טאואיסטים, קונפוציאנים, מוסלמים ומאמינים בדתות מקומיות שונות. התרבות של וייטנאם עומדת תחת השפעה סינית בולטת. לאמיתו של דבר, עד סוף המאה ה-13 נכתבה הספרות הווייטנאמית בסינית. עם הסופרים הגדולים של וייטנאם נמנה נגויאן דו, בן המאות ה-18 וה-19, שספרו "קים ואן קייה" נחשב לאחת מיצירות המופת של הספרות הווייטנאמית. ברחבי וייטנאם פועלות להקות רבות המעלות אופרות סיניות. לצידן פועלות גם קבוצות המתמחות בתיאטרון הבובות הייחודי לווייטנאם, שהצגותיו מתבצעות בתוך בריכות מים. המוסיקה העממית של וייטנאם עומדת אף היא תחת חותם סיני, וכלי הנגינה העיקרי המאפיין אותה הוא הגונג.

בוייטנאם נהוגות תשע שנות לימוד חינם וחובה. תוכנית הלימודים כוללת חמש שנים בבית הספר היסודי וארבע שנים בחטיבת הביניים. בוייטנאם פועלות שבע אוניברסיטאות כלליות, שתי אוניברסיטאות פתוחות ותשע אוניברסיטאות מקצועיות. הגדולה שבהן היא אוניברסיטת הנוי.

צפון וייטנאם - אזור משופע ברכסי ההרים שמצפון לדלתת הנהר האדום. לאורך הגבול עם סין ולאוס, מתגוררים כשבעים עמים ושבטים הרריים, המקיימים עד עצם היום הזה את אורחות חייהם ברוח המסורות השונות. בני כל עם ושבט לבושים בבגדים צבעוניים המיוחדים לו, ובימי השוק הם מפגינים באלפיהם את מיטב מחלצותיהם, שצבעוניותן מסמאת את העין.

דוגמא לטיול לצפון וייטנאם לאביב ולקיץ הקרוב (מתאים גם למשפחות עם ילדים) :

יום 1 האנוי

יום 2 האנוי - לאו קאי

יום 3 סאפה

יום 4, טיול רגלי באזור סאפה וביקור בבתים מקומיים כולל פיקניק

יום 5, טיול רגלי באזור סאפה - טרסות אורז, ביקור בבית ספר

יום 6, השוק בבק הא (יום א') - רכבת לילה חזרה להאנוי

יום 7, האנוי - מנוחה וסיור

יום 8, האנוי - מפרץ האלונג - לינה במפרץ

יום 9, מפרץ האלונג - האנוי- שמורת הטבע Cuc Phuong Park

יום 10, שמורת הטבע Cuc Phuong Park - האנוי

 

מכאן ניתן להמשיך לסיאם ריפ / קמבודיה למרכז ודרום וייטנאם ולמדינות השכנות, לאוס, בורמה.

 

אתרי ביקור נוספים בוייטנאם:


מרכז וייטנאם
במרכז המדינה ממוקמת העיר הואה - העיר המלכותית שהיוותה את בירתה של ויאטנם בין השנים 1802-1945 תחת שלטונם של שושלת נגויין. ביקור בעיר כולל בין השאר ביקור ב"עיר האסורה הסגולה" וקברי קיסרי שושלת נגויין.
עתיקות העיר הוכרזו על-ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת לאומית, שיט על נהר הבושם הרומנטי. ביקור בשוק המקומי, במפעל לייצור כובעים וקטורת. מהואה נוסעים להוי אן הקסומה בדרך יפהפיה, מבקרים בעיירת דייגים ציורית LANG-CO הוי-אן - עיירה קטנה עם אווירה מאד מיוחדת, במיוחד בלילה בהליכה ברחובות העיר העתיקה, ביקור בחנויות שפתוחות כל הלילה, המנורות הצבעוניות שתלויות בכניסה לחנויות, תושבי העיר שמשמרים את המסורת באדיקות, הפיסול והקישוטים - התחושה היא ביקור בעיר מהאגדות. תעשיית הטקסטיל מפותחת מאוד בעיר ועל כן תיירים רבים מגיעים לשם ופונים הישר לחיפוש אחר התופר שיתפור להם את החליפה החדשה. הבדים מגוונים וזולים, העיצובים נלקחים מעיתוני אופנה, מתאימים עבורכם את המידות. נעליים, בגדים, תיקים, ולמעשה כל דבר שניתן לתפור.

דרום וייטנאם
הו-צ'י-מין סיטי (סייגון לשעבר) הינה עיר תוססת, מלאת חיים, אלפי קטנועים ואופניים ונהר סייגון החוצה את העיר. ביקור בעיר כולל את כל מה שהיה איזור המגורים דל הדיפלומטית והבניינים הדיפלומטים והבניינים הקולוניאליים שהותירו אחריהם הצרפתים, אזור קולות הכולל את הרובע הסיני ושווקי העיר.

טיולים סביב הו צ'י מין סיטי:

טאי נין ומחילות קו-צ'י - בטאי נין נמצא המקדש המרכז של הכת קאו-דאי - אחת הדתות המוזרות של ויאטנם שצמחה החל מ - 1920. דת זו משלבת יסודות ממרבית הדתות הגדולות ומצטיינת בפולחן הצבעוני. בצהרי היום מתקיימת תפילה מרשימה וטקס ססגוני בתוך המקדש של המאמינים. משם ניתן לעבור לקו-צ'י - אתר מחילות תת קרקעיות שהכשירה המחתרת הוייטקונג כאמצעי הישרדות מול הפצצות חיל האוויר האמריקאי.

הדלתא של נהר המקונג
אם הנהרות של דרום מזרח אסיה. נסיעה מהו-צ'י-מין סיטי לדלתא של נהר המקונג. שייט במבוך התעלות של הדלתא - חוויה בלתי נשכחת. זהו אסם האורז של ויאטנם ממנו נשלח האורז לכל רחבי המדינה. צופים בקרוב על צורת החיים המיוחדת באזור, את האיכרים זורעים ואוספים את האורז, מכינים טופו, אריחי קרמיקה ולבנים.